Lennukiga reisimine soodustab viiruste levimist. Tõde või müüt?

Paljud gripi levimist soodustavad tegurid aitavad leida seletust sellele, miks langeb gripihooaeg kokku kõige intensiivsema lendamisajaga talvekuudel, kuid ei ole täheldatav suviste puhkusereiside ajal.
Lennukiga reisimine soodustab viiruste levimist. Tõde või müüt?

Tõsi – grippi kantakse edasi ka mööda taevavõlvi.

Igal sügisel võib jälle näha uudiseid, koolide teadaandeid ja tervishoiuga seotud asutuste hoiatusi gripihooaja kohta. Miks just sel ajal? Teadusuuringud näitavad, et gripihooaeg sõltub mitme teguri koosmõjust. Nende tegurite hulka kuuluvad üleilmsed ja kohalikud ilmastikuolud, mis mõjutavad viiruste eluvõimet, inimestevahelised kokkupuuted, näiteks rahvakogunemistel või lennukiga lennates, samuti inimeste immuunsüsteemi ja gripiviiruste kohandumine uute variatsioonide loomiseks1.

Gripiviirused ja lendamine

Paljud gripi levimist soodustavad tegurid aitavad leida seletust sellele, miks langeb gripihooaeg kokku kõige intensiivsema lendamisajaga talvekuudel, kuid ei ole täheldatav suviste puhkusereiside ajal.

Lendamine, eriti külmadel ja kuivadel talvekuudel, võib soodustada gripiviiruse levimist kogu riigis, kuigi see võib levida ka ilma lendudeta. Harvardi Ülikooli ja Massachussetsi Tehnoloogiainstituudi terviseteaduste ja tehnoloogia osakonna (Harvard-MIT Division of Health Sciences and Technology) uurimuste käigus avastati, et USA siseriiklike lendude maht novembris, eriti tänupüha ajal, on täpne gripiviiruse levimise kiiruse indikaator2. Samade uurimuste käigus avastati ka see, et septembrikuiste rahvusvaheliste lendude järgi võib prognoosida gripihooaja kõige aktiivsemat osa. Nende uurimuste tulemusi kinnitas hiljem 2001–2002 aasta gripihooaja edasilükkumine, mis langes kokku rahvusvahelise õhuliikluse mahu vähenemisega pärast 11. septembri terroriakte. Näitajad muutusid endiseks, kui õhuliikluse aktiivsus taastus2. Samal ajal visati teiste teadlaste avaldatud töös õhku mõte, et viirusega H1N1 (seagripiga) seotud õhuliikluse piirangud ei suutnud aidata viiruse levimist piirata – seega ei ole gripiviirusel levimiseks lennukit vaja3.

Kuigi külmetushaigused ja gripiviirused suudavad levida õhuliiklusest sõltumatult, võimaldavad lennukid inimestel ja haigusetekitajatel riigis kiiresti ringi liikuda. Sel aastaajal, kui õhk muutub kuivemaks ja inimesed veedavad rohkem aega siseruumides, antakse bakteritele võimalus ellu jääda ja ringi liikuda.

Mida te saate teha, et reisides külmetust ja grippi põhjustavaid viiruseid vältida?

Neid ei ole võimalik vältida – viirused levivad ning külmetuse- ja gripihooajad tulevad ja lähevad. Nüüd kui te teate, kuidas õhuliiklus võib viiruste levimist soodustada, võite te enne reisi ja selle ajal rakendada vastavaid meetmeid, et kaitsta enda ja teiste tervist.

Haiguste kontrolli ja vältimise keskused üle maailma soovitavad järgmist4:


1 Lofgren, E., Fefferman, N.H., Naumov, E.N., et al. Influenza seasonality: underlying causes and modeling theories. Journal of Virology. 200781:5429–5436.

2 Brownstein, J.S., Wolfe, C.J., Mandl, K.D. Empirical evidence for the effect of airline travel on inter-regional influenza spread in the United States. PLoS Medicine. 2006 Sep;3(10):1826-1835: e401. Available at: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?db=pubmed&cmd=Retrieve&list_uids=16968115.

 3 Bajardi, P., Poletto, C., Ramasco, J.J., et al. Human mobility networks, travel restrictions, and the global spread of 2009 H1N1 pandemic.PLoS One. 2011 Jan 31;6(1):1-8:e16591.

4 Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Flu-Free, Healthy Travel This Winter. Available at: http://www.cdc.gov/Features/WinterTravel/.  Accessed October 2015.

{Wick} TriFlunex

Wick TriFlunex

{Wick} Dioppex

Wick Dioppex

{Wick} Sinex

Wick Sinex

{Wick} Sinomist

Wick Sinomist

{Wick} ExPexin

Wick ExPexin

Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.
Käsimüügiravimid. Sinex (oksümetasoliinvesinikkloriid), 0,5 mg/ml ninasprei, lahus. Näidustus: ninakinnisuse sümptomaatiline ravi. ExPexin (guaifenesiin), 200 mg/15 ml siirup. Näidustus: röga lahtistamine ja väljaköhimise kergendamine ülemiste hingamisteede infektsioonide ja gripilaadse haigestumise ning ägeda bronhiidi korral. ExPexin (guaifenesiin) siirup on näidustatud täiskasvanutele ja üle 14-aastastele noorukitele. Dioppex (paratsetamool, fenüülefriin), 1000 mg/12,2 mg suukaudse lahuse pulber. Näidustus: ülemiste hingamisteede infektsiooni ja gripi sümptomite (sh peavalu ja teised valud, kurguvalu, ninakinnisus) leevendamine ning palaviku alandamine. TriFlunex (paratsetamool, guaifenesiin, fenüülefriin), 500 mg/200 mg/10 mg suukaudse lahuse pulber. Näidustus: ülemiste hingamisteede viirusinfektsioonidest ja gripist põhjustatud sümptomite (nõrk kuni mõõdukas valu, palavik, ninakinnisus ja lahtine köha) lühiajaline sümptomaatiline ravi. Müügiloa hoidja: Wick Pharma, Sulzbacher Strasse 40, 65824 Schwalbach am Taunus, Saksamaa. Täiendav info müügiloa hoidja esindajalt: UAB Sicor Biotech Eesti filiaal. Hallivanamehe 4, 11317 Tallinn, tel: 661 0801 või www.ravimiamet.ee